מי אנחנו

מי אנחנו
מרכז יעקב הרצוג ליהדות מחברת הינו בית לעיסוק בזהות יהודית וחיבור בין זהויות שונות בחברה הישראלית, דרך לימוד, מפגש, ויוזמות לשינוי חברתי. המרכז הוקם על ידי תנועת הקיבוץ הדתי ומנוהל על ידה. המרכז יושב זה למעלה משלושים שנה בקיבוץ עין צורים.

 

אתגר
בנכון למאי 2022, כ- 74%  מתוך תושבי ישראל הם יהודים (7 מיליון). מבחינה אמונית מחולקת החברה היהודית בישראל לשלוש קבוצות עיקריות: חילוניים, מסורתיים ודתיים. רוב הישראלים נוטים לזהות את הדתיים עם הזרמים האורתודוקסיים לגווניהם. המסורתיים מזוהים לרוב עם בני עדות המזרח השומרים על אורח חיים מסורתי אך לא מקפידים על שמירת ההלכה, ואילו את החילוניים מקובל להגדיר כקבוצה שאינה רואה עצמה מחוייבת לשמירת המצוות. במקביל צומחות זהויות אישיות, קבוצתיות ואידיאולוגיות נוספות אשר מייצרות רובד זהותי חדש ומתח נוסף בין הזהויות, לעיתים רבות אף בתוך אותה יחידה משפחתית וקהילה מקומית. 

 

חזון
בחברה הישראלית יתקיימו מגוון זהויות יהודיות קבוצות שונות, שיתכנסו במעגל יחד ולא בשורות לחוד, כשהיהדות תהווה מרחב מפגיש ומחבר.

אנו מאמינים ש אם  נפגיש בין קבוצות שונות בחברה הישראלית סביב שאלת הזהות היהודית, אם ניצור מרחבים מאפשרים ומשותפים לבירור, לימוד ודיון סביב שאלה זו בחברה הישראלית, אם ניזום ונאפשר יוזמות חברתיות בקהילות המקומיות, אז החברה הישראלית תהיה מגוונת ומאוחדת יותר, והיהדות תהפוך לגורם מעשיר, מלכד ומחבר בתוכה.
 
במרכז מתקיים מגוון רחב של תכניות לכל הגילאים המשלבות מפגש בין שונים ושווים, לימוד מעמיק ועשייה חברתית.
 

בשנים האחרונות הקים הוועד המנהל של מרכז יעקב הרצוג את עמותת 'יהדות לכול', שמאפשרת לו להרחיב את פעילותו. שתי העמותות פועלות יחד לקידום החזון והגשמת המטרות של המרכז.

 

חברי וחברות וועד מנהל 

  1. אמיתי פורת – יו"ר
  2. ניצן אבירן
  3. לאה אלכסנדר
  4. ד"ר שי בן יוסף
  5. מרדכי וגשל
  6. אבשלום וילן
  7. נחום לבבי
  8. דוב מילר
  9. ורד קרליבך