מי אנחנו

החזון
מרכז יעקב הרצוג ללימודי יהדות הוקם על ידי תנועת הקיבוץ הדתי ומנוהל על ידה. המרכז יושב זה למעלה משלושים שנה בקיבוץ עין צורים שבבקעת שפיר ומצמיח תכניות מגוונות בתחום התרבות היהודית לאנשי ונשות המושבים, הקיבוצים והערים בדרום הארץ.

חזון המרכז הוא להפוך את התרבות היהודית למרכז משותף ומלכד של כלל החברה הישראלית, למעיין נובע המזין שורשים ומצמיח עוד ועוד ענפים ועלים של תרבות יהודית חיה ותוססת, ברמה האישית, הקהילתית והחינוכית.

בבסיס החזון מונחת ההנחה כי ישנן דרכים רבות לפרש את הטקסטים בתרבות היהודית העתיקה ולחיות לאורם, וכי הפרשנויות הרבות דווקא מעשירות את התרבות היהודית ומרחיבות אותה.

מרכז הרצוג מממש את ערכי תנועת הקיבוץ הדתי הרואה עצמה כגורם מאחד ומחבר בחברה הישראלית. המאפיין המרכזי בתוכניות השונות שמפעיל המרכז – למבוגרים, לבני נוער, למורים, לעולים, לאנשי חינוך מהתפוצות ועוד – הוא הדיאלוג בין כלל המשתתפים הבאים מקבוצות שונות בחברה, כאשר התרבות היהודית – ישראלית משמשת להם מצע משותף של צמיחה וחיבור.

המטרות שלנו

 1. להפוך את התרבות היהודית למרכז משותף ומלכד המעודד צמיחה אישית, קהילתית וחינוכית בחברה ובתרבות הישראלית העכשווית.
 2. ליצור חיבורי אמת בין אנשים ובין רעיונות, הצומחים מתוך התרבות היהודית.
 3. להרחיב את מעגלי הפעילים בתחומי התרבות היהודית־ישראלית, ולעודד לימוד ושיחה מורכבים, מרובי קולות ודעות.
 4. לשמש מרכז של תרבות יהודית־ישראלית־קהילתית בבקעת שפיר ובדרום הארץ.
 5. לעודד בני נוער ומבוגרים לחוש בני בית בתרבות היהודית ולצמוח מתוכה.
 6. לטפח דמויות מובילות בציונות הדתית שיהוו השראה לחשיבה מכילה, מורכבת ומעורבת בחברה הישראלית.

מה אנחנו עושים? 
לאורך השנים קיים המרכז תוכניות רבות לקהלים מגוונים. כיום מתמקד המרכז בארבעה תחומים עיקריים:

 1. תוכניות בעלות אופי קהילתי שמיועדות בעיקר לקהילות האזור, המבקשות לחזק את החוסן הקהילתי מתוך חיבור למורשת היהודית, הישראלית והמקומית. תוכניות כמו מנהיגות קהילתית (רשות רבים למנהיגות צעירה בציונות הדתית), בתי מדרש וקורס הנחיה, וכן תכניות שייפתחו בתשפ"ב ליזמים קהילתיים ולרכזי תרבות.
 2. תוכניות לימוד שנתיות לאזרחים ותיקים מרקעים שונים, הכוללות קורסים בלימודי ארץ ישראל, הכרת קהילות יהודיות ברחבי העולם וכן סדרות איכות בהיסטוריה, ספרות, תנ"ך ועוד.
 3. תוכניות לימוד והעצמה לנוער בכפרי נוער ובקהילות דרומיות, בתחום זהות ותרבות יהודית, בהנחיה מגוונת של מנחים מעולים.
 4. מכינת צהלי ומדרשת רוני – מכינה ומדרשה קדם־צבאיות לבנות דתיות, בהן לומדות עשרות צעירות מדי שנה לפני הגיוס לצבא או אחריו.

בשנים האחרונות הקים הוועד המנהל של מרכז יעקב הרצוג את עמותת 'יהדות לכול', שמאפשרת לו להרחיב את פעילותו. שתי העמותות פועלות יחד לקידום החזון והגשמת המטרות של המרכז.

חברי וחברות וועד מנהל 

 1. אמיתי פורת – יו"ר
 2. ניצן אבירן
 3. לאה אלכסנדר
 4. ד"ר שי בן יוסף
 5. מרדכי וגשל
 6. אבשלום וילן
 7. נחום לבבי
 8. דוב מילר
 9. ורד קרליבך