ערך מוסף

"באתְ לעולם, כמו כל בני האדם האחרים, כי יש מטרה לחייך. יש מצווה שמחכה וממתינה לך.
יש תיקון, יש דרך, יש נתיב שאת יכולה לעבור דרכו, והוא נחוץ לעולם ואין לו תחליף"

(מכתב לבתי, דוב אלבוים)עיסוק בגיל מצוות בקהילות ובבתי ספר נתקל לא פעם בקושי – כיצד לחבר בין הטקסים והערכים העתיקים לחייהם של בני הנוער בימינו?

למעשה, הערכים המרכזיים העומדים בלב הטקס המסורתי, הם ערכים חשובים ורלוונטיים לכלל המתבגרים: לקיחת אחריות, מחויבות, ערבות הדדית, שותפות בקהילה ועוד.
בנוסף, גיל זה מתאפיין בחיפוש זהות אישית ושייכות קבוצתית. זה בדיוק הזמן להכיר לבני הנוער את ה'נכסים' שלהם – אלה האישיים איתם באו לעולם ופיתחו לאורך השנים, ואלה שקיבלו מהוריהם, ממשפחתם ומקהילתם.

בתכנית 'ערך מוסף' אנו מציעים לבתי הספר לעסוק בערכים המרכזיים של גיל מצוות מתוך עשייה משותפת של בני הנוער בדרך חווייתית ומשמעותית. כך אנחנו מסייעים למתבגרים ללמוד לתרגם ערכים גדולים למעשים. ההתנסות בערכים אלו, כיחידים וכקהילה, תאפשר לבני הנוער לגלות בתוכם גם את המסורות המשפחתיות והחיבורים הקהילתיים.
מתוך העשייה המשותפת יחקרו הנערים בדרך בלתי אמצעית על גיל מצוות, על עצמם, על הבית שממנו באו, על קהילת בית הספר וקהילת היישוב שבו הם חיים.

המטרות:

  • יצירת שיח משמעותי סביב הערכים המלווים את שנת המצוות.
  • הנחת תשתיות ערכיות ומשמעותיות לחיים של מחויבות ואחריות אישית, משפחתית, קהילתית ולאומית.
  • הטמעת מושגים וערכים כדוגמת ערבות הדדית, מחויבות ואחריות, הקשורים כולם לגיל מצוות, באוצר המילים והשימוש היומיומי של תלמידי בית הספר.
  • התנסות ויישום תכנים מגוונים הנלמדים בתכנית הלימודים הבית ספרית השנתית, ותרגומם למעשים והתגייסות למען הקהילות השונות שמהם באים התלמידים.
  • שיתוף מעגלי השייכות (משפחה, קהילה) בערכים ובחוויות של התכנית.

תוכן המפגשים:

התכנית כוללת עשרה מפגשים המשלבים למידה מתוך עשייה קבוצתית. 
במהלך המפגשים תכיר כל כיתה/קבוצה את כוחותיה, את נכסיה האישיים והמשפחתיים – כקבוצה וכפרטים – ומתוך הכוחות הללו תפעל יחד למען מטרה משותפת שתתרום לקהילה, לבית הספר, לשכבה או ליישוב.

תוכן המפגשים יתחלק לארבעה נושאים עיקריים:

  • היכרות עם מהותה של שנת המצוות וחיבור בין הערכים העתיקים לימינו.
  • כוחה של קבוצה והפרטים המרכיבים אותה – בירור ה'נכסים', הכישרונות, הידע והתובנות של חברי הקבוצה, ורתימתם לעשייה משותפת. מתוך כך יבואו לידי ביטוי ערכים ומושגים כמו: קהילה, משפחה, שותפות, תרומה, זהות ועוד.
  • מחשיבה לעשייה – קבלת השראה לעשייה ולימוד כיצד להוציא אל הפועל עשייה משותפת. מתוך העיסוק בנושאים אלו יודגשו האחריות, הערבות ההדדית, האכפתיות והקהילתיות.
  • תיקון עולם – הובלת פרויקט קהילתי מתחילתו, עשייה למען הסביבה והאחר תוך שיתוף הקהילה.

 

התכנית מודולרית, ויכולה לפעול בקהילה או בבית הספר, והיא תתואם למאפיינים ולצרכים של כל קבוצה.

הנחייה

התוכנית מונחית על ידי מנחי נוער שעברו הכשרה מיוחדת, והיא תועבר תוך שיתוף פעולה עם צוות בית הספר או אנשי הקהילה ובהתאמה לקבוצה, לתכנית הלימודים הבית ספרית בנושא גיל מצוות, ולקהילה.

קהילות בהן התקיימה התכנית "ערך מוסף"

אשדוד                              גבעת ברנר
בית אלעזרי                       ראש העין
בניה                                 כפר מנחם
קדרון                               שדה משה
יד מרדכי                             מפלסים
יכיני                                        שפיר
ניצן                                     ניר בנים
אבן שמואל                                        

לפרטים נוספים- טליה talia@myh.org.il

תגובות של משתתפים:

"התכנית הצליחה לחבר בין ילדי הישוב בשנה מאתגרת של קורונה קסאמים וחוסר יציבות.  החבר'ה יצאו עם ערך מוסף משמעותי לשנת המצוות! הם הוציאו לפועל פרוייקט חברתי על ידי רתימת תושבים רבים בישוב לעשיה ופעילות.

התרגשנו לראות את הילדים יוזמים ומוציאים לפועל פרויקטים ומבקשים מאיתנו את דעתנו על אופי של הישוב ועל השינויים שהוא צריך לעבור.  הרגשנו שהם מבינים שעכשיו  הם הופכים להיות חלק מהקהילה