הכשרת מנחי קבוצות ובתי מדרש

תכנית שנתית (240 שעות) המשלבת למידה תיאורטית והתנסות מעשית בהנחיית קבוצות בכלל ובתי מדרש בפרט. בתכנית ירכשו המשתתפים –  ידע, הבנה, כלים ומיומנויות של הנחיית קבוצות, בשילוב שימוש אקטיבי במקורות של התרבות היהודית -ישראלית, דיאלוגיות ולמידה בין שונים.

בוגרי הקורס יוזמנו להשתלב בפעילויות מתמשכות או חד פעמיות של תחום קהילה במרכז יעקב הרצוג, ובהנחיות בתי מדרש של ארגוני יהדות ישראלית ברחבי הארץ.

התכנית מתקיימת בתמיכתה הנדיבה של קרן פוזן

מרכיבי הקורס

תהליכים קבוצתיים: במהלך הקורס יתנסו הלומדים בתהליכים קבוצתיים, ילמדו את הבסיס התיאורטי העומד מאחוריהם וירכשו כלי הנחיה יצירתיים ורב־תחומיים.

בתי מדרש: חלק מהלימוד יהיה מבוסס על שימוש בטקסטים מארון הספרים היהודי על כל גווניו ותקופותיו, ועל היכרות עם הדרכים שבהן התוכן משרת את התהליך הקבוצתי ולהפך. אין צורך בידע מוקדם בלימודי יהדות או בהיכרות עם ארון הספרים היהודי.

ידע תיאורטי: במהלך הקורס יילמדו התיאוריות הקלאסיות והרלוונטיות להנחיית קבוצות, כגון התיאוריות של וילפרד ביון, ארווין יאלום, קרל רוג'רס ועוד.

מיומנויות: במהלך הקורס נתמקצע במיומנויות הנחיה: זיהוי תהליכים בקבוצה, פיתוח קשב לסבטקסט הקבוצתי והאישי, הנחיית יחיד והנחיה בזוג (co), ראייה מערכתית של הקבוצה, פיתוח יכולת אמפטיה, חיבור בין תוכן לתהליך, עבודה משמעותית עם טקסטים יהודיים מאז ועד היום, ועוד.

הקורס מיועד למשתתפים מכל קשת ההשקפות היהודיות.

המשתתפים יידרשו לעבודה מעשית (פרקטיקום) ולקבלת הדרכה אישית עליה.

 

עבודה מעשית (פרקטיקום):

העבודה המעשית היא חלק מרכזי בתכנית ההכשרה. המשתתפים יידרשו להנחות קבוצה בהיקף של 8 פגישות הנחיה לפחות, מומלץ שהעבודה המעשית תלוּוה בלווי ייעוץ ("סופרוויז'ן") .

לאחר העבודה המעשית, יש לכתוב רפלקסיה על ההתנסות.

דרישות הקורס:

  • השתתפות ב-80% מהמפגשים לפחות
  • מעורבות אקטיבית
  • קריאת מאמרי הסילבוס
  • עבודה מעשית
  • עבודה רפלקסיבית כתובה

הקבלה לקורס מותנית בראיון קבלה

מנחה:

שני מאור

מתי:

ימי שלישי, 9:00 – 15:00

סה"כ 240 שעות לימוד ב-30 מפגשים.

מפגש ראשון: ל' בתשרי תשפ"ג, 25.10.2022

מחיר השתתפות מסובסד:

2,800 ש"ח

לפרטים נוספים 08-8608330